___-___ 2017 Українська мова 7 клас Урок № Тема: Розділові знаки у вивчених синтаксичних конструкціях. Мета: повторити й узагальнити вивчене про вживання розділових знаків у реченнях, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами, а також у реченнях із прямою мовою; удосконалювати вміння визначати відповідні пунктограми та обґрунтовувати вживання розділових знаків відповідними правилами; виховувати повагу до художнього слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; систематизація й узагальнення вивченого). Обладнання: таблиці “Розділові знаки при однорідних членах речення”, “Звертання та вставні слова”, “Розділові знаки при звертанні”, “Роль вставних слів у реченні”, підручник.Хід урокуІ. Повідомлення теми і мети уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань. *Бесіда.
ІІІ. Виконання вправ на повторення. * Прочитати. В кожному з речень визначити однорідні члени та узагальнювальне слово. Пояснити вживання розділових знаків. І. По полях, садах і городах іде золота осінь. Її урочиста хода відчувається всюди: на селі й у місті. Яблука, груші, сливи, виноград, кавуни, помідори – все це з’явилося в достатку. І ми з подякою згадуємо тих, хто взяв у землі ці блага природи: садоводів, городників, бригадирів, ланкових. (За В.Минком.) ІІ. Все навкіл оранжево-лілове: обрій, поле, річка, сіножать. (І.Гнатюк.) Діти улітку складають гербарій: пелюстка ромашки, цвіт ведмежого вушка, зозулині черевички й сині лісові дзвоники. (Є.Гуцало.)І ось нарешті вся сім’я зібралась: три доньки, син, зяті, невістки, внук. (І. Доценко.) ІV. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого. *Опрацювання таблиці.
V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил. * Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаю речення без їх вилучення). Однорідні члени речення підкреслити. Неси до людей всі думки, почуття і слова. І серце твоє не згорить, не замовкне, не згасне. (М.Рильський.) Душа і трудиться, і мріє. (М.Сингаївський.) Життя таїть трагедію й красу. (Д.Луценко.) Чимало бід минуло і мине. Біда організовує й гуртує. А це в житті народу – головне. (І.Гнатюк.) * Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити в них усі члени речення. Пояснити вживання розділових знаків. Накреслити схему вказаного вчителем речення. Течуть до нас здалека ріки: Дніпро і лагідна Десна. (М.Нагнибіда.) Лісове джерельце має добре серце, всім дає водиці: звірятку і птиці, дереву, травині, квітці і людині. (М.Чепурна.) Уся зелена степова скатерть була ніби заткана квітками: смілкою, синіми дзвониками, жовтими тюльпанами. (І.Нечуй-Левицький.) Усе червоне: листя й небеса, сухе бадилля і рясна роса (А.Малишко.) У поле вийшла вся сім’я: юнак і сивий дід, і батько, й мати, і хлоп’я. (В.Швець.) * Робота з підручником. Виконання вправи 19, 22 VІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого. *Опрацювання таблиць.
VІІ. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил. * Пояснювальний диктант. У кожному з речень вказати звертання, пояснити вживання розділових знаків. Чи є звертання членом речення? І. Цвітіть, сади! Лани, ростіть! Рости, барвінку мій хрещатий! (М.Рильський.) Мій хрещатий барвінку! Найнебесніші в тебе очі! (І.Драч.) В віках прославтеся, шуміть, ліси мої, ліси! (В.Швець.) Дай мені, світанок, пісню і пташиний спів чудовий! (М.Нагнибіда.) Небо, небонько, мерщій посилай до нас дощі! Не сам, дощику, ходи, інших дощиків веди! (О.Орач.) На крилечках, вітрику, полети, колосочки золотом обмети. (Олександр Олесь.) * Робота з підручником: Виконання вправи 30 VІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого. *Опрацювання таблиці “Роль вставних слів у реченні”.
ІХ. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил. * Вибірковий диктант. Виписати вставні слова. Пояснити роль кожного в реченні. Чи є вставні слова членами речення? Здається, це було зі мною вчора. (В.Сосюра.) А зміст, щоправда, таємниць людина знає до дрібниць. (М.Рильський.) Кажуть, легше повалити, ніж звести будівлі стіни. (П.Воронько.) Буває, словом таким обізвешся, що клопоту потім не оберешся. (П.Усенко.) Щось, напевно, змінилося дуже, коли ти став до дружби байдужим. (В.Коротич.) І, справді, довкола нікого немає, лиш плюскіт живої води. (П.Воронько.) На жаль, ніяк ще не світалось. (П.Тичина.) ХІІ. Підбиття підсумків уроку. ХІІІ. Домашнє завдання. Вправа 33, вивчити правила, повторити правила вживання розділових знаків при прямій мові. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 130 | |
Всього коментарів: 0 | |